Το… βουνό που είχε να ανέβει προκειμένου να κάνει την ανατροπή και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Conference League, αποδείχτηκε πολύ μεγάλο για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έμεινε στο 1-1 ενάντια στην Λέφσκι Σόφιας και έμεινε από Ιούλιο εκτός Ευρωπαϊκών διοργανόσεων.

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και ανέτοιμη, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η άσημη Σόφια να περάσει ένα εύκολο καλοκαιρινό βράδυ στο γήπεδο της Τούμπας και να επιστρέψει στην χώρα της με την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 25ο λεπτό, όταν ο Ρονάλντο(όχι ο γνωστός) εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους παίκτες του Λουτσέσκου όπως είναι λογικό να μην έχουν τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσουν την ανατροπή.

Κάπως έτσι και παρά το γκολ του Ντάντας στο 56, ο οποίος ισοφάρισε για τους «ασπρόμαυρους», ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω σε 90 λεπτά αγώνα και σε συνδυασμό με την ήττα με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι είπε αντίο στην Ευρώπη για τη σεζόν 2022-23.

Αυτή σαφώς και είναι μια εξέλιξη τραγική τόσο για την ίδια ομάδα(η οποία την περασμένη σεζόν έφτασε ως τα προημιτελικά της διοργάνωσης), όσο και για το ελληνικό ποδόσφαιρο και την βαθμολογία του στην UEFA.

Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (Σβαμπ), Ράφα Σοάρες (Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (Μπίσεσβαρ), Ντάντας, Νάρεϊ

Λέφσκι Σόφιας (Στάνιμιρ Στοΐλοφ): Μιχάιλοφ, Πετρίς, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Γκάλτσεβ, Κράστεφ, Βαν Ντερ Κάαπ, Μιλάνοβ, Ρονάλντο, Μπαρί, Ουέλτον.