Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 7-5) από τον κορυφαίο τενίστα Νόβακ Τζόκοβιτς ύστερα από μία συγκλονιστική αναμέτρηση. Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής του τένις πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, ωστόσο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Σέρβο, με αποτέλεσμα να μην συνεχίζει στο τουρνουά της Ρώμης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε την Παρασκευή 14/05, ωστόσο συνεχίστηκε σήμερα λόγω της κακοκαιρίας στην ιταλική πρωτεύουσα. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χθες είχε το μομέντουμ και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 6-4. Παράλληλα, στο δεύτερο σετ είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά κάνοντας break στον Σέρβο τενίστα.

Ωστόσο ο Τζόκοβιτς, στις λεπτομέρειες του δεύτερου και του τρίτου σετ ήταν καλύτερος και με σκορ 7-5 πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Παρόλα αυτά ο Νόλε μετά το τέλος του αγώνα έβγαλε το καπέλο στον Τσιτσιπά αναφέροντας πως ήταν ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έχει δώσει στην ζωή του.