Η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι αναφορικά με τη νέα σεζόν επικράτησε με σκορ 2-0 της Γκενκ εκτός έδρας, με τα τέρματα να σημειώνονται από το αυτογκόλ του Μουνιόζ στο 13ο λεπτό και το δυνατό σουτ του Μήτογλου στο 33(προηγήθηκε απόκρουση σε πέναλτι των Βέλγων από τον Αθανασιάδη).

Η «ένωση» ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και δίκαια κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με τον προπονητή της ομάδας Ματίας Αλμέιδα να μένει χαρούμενος από την απόδοση των παικτών του.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αργεντινός προπονητής χρησιμοποίησε δυο εντεκάδες(μια σε κάθε ημίχρονο) δοκιμάζοντας επί της ουσίας όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές του.

Για την ιστορία αυτοί ήταν:

Α΄μέρος: Αθανασιάδης, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Τζαβέλλας, Ρότα, Τσούμπερ, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο.

Β΄μέρος: Χατζηεμμανουήλ, Μισελέν, Μοχαμαντί, Κορνέζος, Λάτσι, Μουστακόπουλος, Πινέδα, Μπότος, Μαχαίρας, Γιούσης, Κοσίδης