Η Εθνική Ελλάδας ποδοσφαίρου γνώρισε την βαριά ήττα με σκορ 3-0 από την Ολλανδία εκτός έδρας, στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2024, με την «γαλανόλευκη» να πληρώνει το κακό πρώτο της ημίχρονο.

Η Ολλανδία μπήκε από την αρχή καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 17ο λεπτό με τον Ντε Ρουν. Το 2-0 έγινε στο 31΄με τον Γάκμπο, ενώ στο 39΄ο Βέγκχορστ έκανε το 3-0.

Όπως καταλαμβάνεται στα πρώτα 45 λεπτά η Ελλάδα δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι με τους Ολλανδούς να κάνουν ότι θέλουν μπροστά από την εστία του Βλαχοδήμου.

Μάλιστα οι «οράνιε» είχαν και δοκάρι με τον Τσάβι Σίμονς.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Ελλάδα να κάνει μια προσπάθεια να βρει το γκολ της τιμής, κάτι που δεν κατάφερε εν τέλη ποτέ.

Η Ολλανδία από την πλευρά της διαχειρίστηκε το υπερ της προβάδισμα, με τους παίκτες του Κούμαν να κάνουν επί της ουσίας συντήρηση δυνάμεων.

Με αυτό τον τρόπο ο αγώνας έληξε με 3-0 υπέρων των γηπεδούχων, σε μια βραδιά που η Ελλάδα δεν κρατά το παραμικρό.

Παράλληλα η Εθνική παρέμεινε στους 6 πόντους, όσους έχει πλέον και η σημερινή της αντίπαλος. Πρώτη στον όμιλο είναι η Γαλλία με 15 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Ιρλανδία με 3.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πρώτος περνά απευθείας στο Euro 2024, με τον δευτερο να δίνει προκριματικά. Σε περίπτωση ισοβαθμίας δυο ομάδων, τότε μετρά η διαφορά γκολ στους μεταξύ τους αγώνες.

Ολλανδία: Φλέκεν, Γκερτρουίντα, Φαν Ντάικ, Ακέ (46′ λ.τρ. Ντε Βράι), Ντάμφρις (84′ Ντε Λιχτ), Ντε Ρουν (65′ Ρέιντερς), Ντε Γιονγκ (77′ Βέερμαν), Μπλίντ, Σίμονς, Βέγκχορστ και Γκάκπο (65′ Λανγκ).

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Ρότα (69′ Γιαννούλης), Σιώπης, Κουρμπέλης (69′ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μασούρας (69′ Φούντας) και Παυλίδης (73′ Γιακουμάκης).