Η Εθνική Ελλάδος επέστρεψε! Και δεν το λέμε για να το πούμε, αυτή είναι η αλήθεια. Η αρμάδα του Γκουστάβο Πογέτ κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα το Κόσοβο, έκανε το 4/4 στον όμιλο της και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλο της στο Nations League.

Τα τέρματα της «γαλανόλευκης» ήρθαν στο Β μέρος, όταν στο 71ο λεπτό ο Γιώργος Γιακουμάκης με κεφαλιά δυναμίτη έπειτα από σέντρα διαβήτη του Πέτρου Μάνταλου κέρδισε όλη την άμυνα του Κοσόβου στον αέρα, ενώ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο MVP του αγώνα Μάνταλος έκανε το 2-0 με όλους τους διεθνείς να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να αγκαλιάσουν τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ και φυσικά να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Μια νίκη η οποία ήρθε μπροστά από περισσότερους από 10.000 θεατές που γέμισαν το Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου, δείχνοντας πως ο κόσμος ξανά γυρνά στην Εθνική ομάδα η οποία μετά από χρόνια δείχνει ικανή να φτάσει ξανά σε μια «μεγάλη» διοργάνωση.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Σιώπης, Μπουχαλάκης (77′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (85′ Γιαννούλης), Χατζηγιοβάνης (46′ Μάνταλος), Μασούρας (85′ Αλεξανδρόπουλος), Παυλίδης (58′ Γιακουμάκης)

Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Αλίτι, Κριεζίου, Ραχμάνι, Ντομγκιόνι, Ρουντχάνι (46′ Λοσάι), Μπερίσα, Μπιτίκι (77′ Ζενέλι), Ρασίτσα (90′ Σαΐτι), Μουσλίγια (58′ Ιντρίζι), Μουρίκι