Ο ΠΑΟΚ ήταν συνολικά καλύτερος και κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού με σκορ 2-1 στο ΟΑΚΑ για να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει το 4/5 την τελευταία πενταετία.

Σκόρερ του αγώνα ήταν ο Βιερίνια με πέναλτι στο πρώτο μέρος, για να ισοφαρίσει ο Εμβιλά στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία ο Κρμέντσικ στο 90ο λεπτό μετά από μια εξαιρετική πάσα του Ζίβκοβιτς έκανε το 2-1 στέλνοντας την ομάδα του στα ουράνια.

Όπως είναι λογικό οι πανηγυρισμοί των Ασπρόμαυρων ήταν πολύ έντονοι στην πόλη της Θεσσαλονίκης, με τον κόσμο της ομάδας να μαζεύεται έξω από τον Λευκό Πύργο και να κάνει τη νύχτα μέρα.

Μάλιστα η επίσημη σελίδα της ομάδας ανέβασε ένα βίντεο με τους πανηγυρισμούς των παικτών στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ όπου πραγματικά το πάρτι ήταν απίθανό. Highligh φυσικά ήταν η συνομιλία μέσω κινητού των τροπαιούχων με τον μεγαλομέτοχο της ομάδας Ιβάν Σαββίδη.